Wydawnictwo prezentuje historię polskiej architektury teatralnej na przestrzeni wieków. Czworo autorów, wybitnych specjalistów w tej dziedzinie, uwzględnia także w swoich tekstach związane z architekturą zagadnienia społeczne, historyczne, polityczne, kulturowe i geograficzne oraz wpływy zewnętrzne.
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
Aneks zawiera wykaz obecnych siedzib teatrów publicznych w Polsce. Mając na uwadze, że poza kilkoma pracami Barbary Król-Kaczorowskiej i pojedynczymi artykułami w prasie specjalistycznej, w Polsce wciąż nie ma pozycji w sposób całościowy i problemowy traktującej o architekturze teatralnej, postanowiliśmy ową przestrzeń nieznacznie wypełnić i dać podstawę do dalszych prac i poszukiwań. Publikacja jest rezultatem współpracy w ramach międzynarodowego projektu Theatre Architecture in Central Europe. Uwzględnia materiały zebrane w trakcie trwania trzyletniego projektu oraz nowe informacje, które z racji ograniczeń projektu nie mogły się znaleźć w międzynarodowym wydawnictwie Beyond everydayness. Theatre Architecture in Central Europe.
Punktem wyjścia do cyklu opowieści o teatrze Wielkiej Wojny są uwikłane w wydarzenia geopolityczne biografie intelektualistów, artystów, żołnierzy i rewolucjonistów.
Monograficzny album fotografii teatralnej Magdy Hueckel. Najważniejsze spektakle polskiego teatru ostatnich lat w autorskiej narracji fotografki i kuratora. Album mówi tyleż o języku współczesnego teatru, co o współczesnej kulturze.
Książka podsumowuje badania wykładowczyni Teatrologii Stosowanej w Giessen, artystki i kuratorki nad uwikłaniem sztuki krytycznej w neoliberalne mechanizmy rynkowe.
Reprint wydanej w roku 1931 roku i przez kilkadziesiąt lat niewznawianej sztuki Leona Schillera, złożonej z najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek.