Czasem człowiek podejmuje decyzje życiowe, tak żeby pasować do zdawałoby się lepszego scenariusza. Rezygnuje z tego czego pragnie na rzecz tego, co wydaje mu się właściwsze. Życie czyni teatrem. W takim teatrze może wytrwać długo, sztukę aktorską wznosząc na wysokie poziomy, płacąc wysoką cenę.
Antologia zawiera 41 krytycznych tekstów o teatrze napisanych w latach 1991–2021, prezentujących różnorodne style i formy pisania o teatrze – znajdą się tutaj recenzje, komentarze, polemiki, analizy i manifesty, w dodatku napisane przez autorki i autorów o wyrazistych stylach pisarskich i różnych światopoglądach.
Autor w swojej książce przygląda się przemianom współczesnej krytyki teatralnej, pokazując jak zmieniały się jej formy, prezentując różne platformy wypowiedzi oraz sylwetki krytyczek i krytyków.
W kręgu badawczych zainteresowań Autora znajduje się przede wszystkim polska krytyka i myśl teatralna drugiej połowy XIX i początku XX wieku, a także dwudziestolecia międzywojennego.
Polityczność tekstów fantastycznonaukowych, związana z ich polemicznym wobec zastanej rzeczywistości charakterem i umożliwianym przez motywy fantastyczne obnażaniem nierówności społecznych jako mających podstawy arbitralne, poddawana jest rekuperacji przez cały czas.