Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
W zbiorze ze wstępem Gabrieli Abrasowicz znajduje się 6 sztuk tego najsłynniejszego współczesnego kosowskiego autora, przekrojowo prezentujących jego różnorodną twórczość. Tematyka dramatów skupia się na zagadnieniach związanych z migracją, łamaniem praw człowieka, losami mniejszości etnicznych, fundamentalizmem religijnym, nacjonalizmem, rasizmem, homofobią i korupcją. Zjawiska symptomatyczne dla Kosowa zostały tu ukazane w krzywym zwierciadle.
W „Bałkańskim Burdelu” autor przepisując „Oresteję” Ajschylosa, przenosi akcję do powojennej Jugosławii. „Powrót Karola Maya” jest ironicznym portretem Europy, a „Kosowo dla opornych” traktuje o zachodnich stereotypach na temat Bałkanów. „Lot nad kosowskim teatrem” to komedia badająca związki sztuki i polityki. W „Wojnie w czasach zarazy” autor ironicznie przepracowuje wojenne traumy. „55 Shades of Gay” to sztuka o walce o zgodę na zawarcie homoseksualnego małżeństwa w Kosowie. Różnorodne dramaty łączy humor i ironia w obnażaniu absurdów rzeczywistości.
Według czasopisma „Guardian”: „[…] Dramaty [Jetona Neziraja] są awanturnicze, obrazoburcze i absurdystyczne”. Niemiecki „Die Zeit” i radio Deutschlandfunk nazwały go bałkańskim Kafką, a „Los Angeles Times”: „światowej klasy autorem, który na każdym kroku wytrąca nas ze strefy komfortu”.
Jeton Neziraj jest laureatem Europejskiej Nagrody Kultury za rok 2020.
Ta bogato ilustrowana książka autorstwa Desmonda Morrisa jest pionierską i ożywczą analizą znaczenia mowy ciała w rozumieniu sztuki.
DANIA NA FALI Autorzy dwutomowej antologii "Duńskie sztuki współczesne" w przekładach Pawła Partyki i Bogusławy Sochańskiej diagnozują „kosmiczny lęk” współczesnego świata i badają, czy wystarczy do tego terapia w „szkołach fobii”. Wiele z opublikowanych w zbiorze sztuk zostało nagrodzonych najważniejszą duńską nagrodą teatralną Reumert Prisen i jest...
Francuski teatr kobiet z przełomu XIX i XX wieku można by określić jako feministyczny, choć nie stworzył on jakiejś jednej i koherentnej poetyki, co nie powinno zresztą dziwić, ponieważ przedstawiane w tym tomie pisarki sprzyjały ideałom anarchistycznym, a te odrzucały wszelakiej maści dogmaty, jednotorowość myśli; broniły natomiast wielogłosu w dyskusji...
Przedstawiamy antologię najnowszych i nienajnowszych sztuk Mariusa von Mayenburga w przekładach Karoliny Bikont. Książka powstała przy wsparciu Goethe Institut w Warszawie. "Każdy bohater Mayenburga goni za swoim Eldorado, tracąc po drodze wszystko, co miało w jego życiu znaczenie.