Pokłosie ogólnopolskiej konferencji naukowej, która odbyła się 14 listopada 2019 w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza z okazji 90 rocznicy urodzin Konrada Swinarskiego (1929–1975).
Ten produkt nie występuje już w magazynie
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
Zuzanna Olbinska – Wstęp
I
Łucja Demby – Konrad Swinarski: teatr jako sposób przekazywania myśli … 13
Dorota Kozińska – Nieukończony proces powstawania … 23
Magdalena Rewerenda – sezon: swinarski. Problematyczny mit Konrada … 35
II
Beata Guczalska – Konrad Swinarski: świat jako wróg. Domysły … 49
Paweł Zarychta – „…butów potrzebuję bowiem najpilniej”. Niemieckojęzyczne listy Konrada Swinarskiego do rodziny Seyffertów … 77
Joanna Walaszek – Konrad Swinarski w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy (1958–1962) … 91
III
Maria Napiontkowa – „Wspólni aktorzy” Konrada Swinarskiego i Jerzego Jarockiego … 129
Jan Karow – „Rola skończona”. Pierwsze i ostatnie „Wyzwolenie”Jerzego Treli … 149
IV
Elżbieta Baniewicz – Swinarski, czyli konformizm? … 167
Rafał Augustyn – Wokół „Pluskwy” … 185
V
Zuzanna Olbińska – Od izraelskich notatek do krakowskich nagrań. Wizja Ducha ojca w niezrealizowanym „Hamlecie” Konrada Swinarskiego … 197
Rozdział I. Notatki izraelskie … 208
Rozdział II. Krakowskie nagrania … 220
Aneks … 251
Indeks … 274
Nowe wrażliwości w sztukach performatywnych, teatrze i filmie. Skrzynka z teoriami to antologia tekstów polskich i anglojęzycznych przekładów, które pozwalają uchwycić proces zmian, w jakim znajduje się środowisko teatralne.
Zderzenia melancholii i queerowej wyobraźni, poczucia humoru i karkołomnych intelektualnych ciągów, brutalnej groteski i gorzkich samorozliczeń – wszystko to znajdziemy w tekstach dramatycznych znanego krytyka teatralnego, pisarza i dramaturga zebranych w tym tomie.
Zbiór szkiców, z których wyłania się bardzo drobiazgowa – a przy tym fascynująca – mapa przedstawień Jerzego Grzegorzewskiego. Jej autorka Ewa Bułhak jest stróżem twórczości teatralnej reżysera.
Nowe, wyjątkowe, najbliższe oryginałowi tłumaczenie "Boskiej Komedii" Dantego. Relacja z najbardziej śmiałej i bogatej podróży w dziejach ludzkości – wędrówki po zaświatach.