Nowe wrażliwości w sztukach performatywnych, teatrze i filmie. Skrzynka z teoriami to antologia tekstów polskich i anglojęzycznych przekładów, które pozwalają uchwycić proces zmian, w jakim znajduje się środowisko teatralne.
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
Nowe wrażliwości pozwalają przyjrzeć się dynamice tych zmian. W pięciu rozdziałach redaktorki wskazują obszary, które podlegają silnym przedefiniowaniom w pracy artystycznej. Wyselekcjonowane teksty badają kwestie reprezentacji w teatrze, sprawiedliwości transformacyjnej i niedostrzeganych wcześniej ograniczeń i nierówności wpisanych w różne metody aktorskiej edukacji. Przynoszą także krytyczną analizę nowych narzędzi w praktykach artystycznych, takich jak tworzenie „bezpiecznych przestrzeni”, praca w duchu
„świadomej zgody” czy też stosowanie trigger warningów.
Nowe wrażliwości… nie dają gotowych odpowiedzi. Naświetlają wybrane wątki z wielu perspektyw i pozwalają znaleźć język do nazywania toczących się procesów. Publikacja stworzona została przede wszystkim z myślą o zajęciach akademickich – jest unikatowym podręcznikiem współczesnych sztuk performatywnych, osadzającym nowoczesne teorie i ciągle kształtujące się dyskursy w polskim kontekście kulturowym.
W serii ukazały się także:
Chelsea Pace, Laura Rikard, Seks na scenie. Najlepsze praktyki, narzędzia i techniki koordynacji scen intymnych w teatrze
Koordynacja scen intymnych w teatrze i filmie. Skrzynka z narzędziami, red. Agata Adamiecka, Małgorzata Jabłońska, Katarzyna Waligóra, Izabela Zawadzka.
Opis pochodzi od wydawcy.
Osoba Jana Pawła Gawlika, legendarnego dyrektora Starego Teatru w Krakowie łączącego przez pewien czas tę funkcję z kierowaniem Teatrem TVP w Warszawie, mimo upływu lat budzi nie tylko zainteresowanie, ale i emocje badaczy naszej społeczno-teatralnej historii. Autorka odkrywa nieznane fakty, ujawnia konteksty, odsłania kulisy…
Autor bada przede wszystkim lata 80., z wycieczkami do poprzednich dekad PRL oraz w lata 90. W praktykach artystycznych interesuje go „trzecia droga” – za której realizatorów uważa Kulturę Zrzuty – oznaczająca wytworzenie postawy lokującej się poza hegemonią wartości wyznaczanych przez konflikt Partii z Kościołem.
Seks na scenie jest pierwszym na świecie podręcznikiem koordynacji scen intymnych – dyscypliny powstałej, żeby zadbać o budowanie bezpiecznych, a jednocześnie interesujących artystycznie scen seksu i nagości w teatrze, filmie oraz telewizji.