Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
W grudniu 2018 roku krakowska Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego zorganizowała międzynarodową konferencję poświęconą twórczości artystycznej i pedagogicznej prof. Krystiana Lupy. Wzięli w niej udział jego aktorzy, reżyserzy-uczniowie oraz badacze z Polski i Europy. Połączone zostały zatem głosy praktyków, krytyków i badaczy, część wystąpień miało silnie osobisty i emocjonalny charakter, a sam prof. Lupa często dopowiadał własne uwagi i komentarze.
Przedstawiamy Państwu wydawnictwo dokumentujące to niezwykłe i ważne wydarzenie, mając nadzieję, że przywoła atmosferę grudniowych wystąpień i rozmów. Pomogą w tym zapewne bardzo sugestywne fotografie autorstwa Bartka Cieniawy.
„Krystian był dla mnie ojcem, który pomógł mi się zindywidualizować, nazwać siebie i skonsolidować swoje ja artystyczne. Bez niego moja droga inaczej by się potoczyła. Był bardzo krytyczny i bardzo rozumiejący – te dwie siły mnie spinały i dawały ciągłe napięcie do walki o tego trzeciego. Pierwszy to ten, kim jestem, drugi – ten, kogo Krystian czy szkoła sobie wyobrażała, a trzeci to ten, kim chcę być.”
Grzegorz Jarzyna
„To książka – wielogłos, odsłaniający Lupę znanego i mniej znanego – w konstelacji ludzi, lektur, nawracających tematów i obsesji. Otrzymujemy niejednoznaczny i skomplikowany portret reżysera i pedagoga, namiętnego autoperformera i akuszera aktorskich emocji.”
Wanda Świątkowska
Druga część monografii o scenicznym „przepisywaniu” Dziadów skupiona na przedstawieniach powstałych po 1989 roku. Część pierwsza, głośna Cela Konrada ukazała się w 1998 roku.