Nowość zdjęcie Ziemia - duch - Reduta. Rzecz o Mieczysławie Limanowskim

Ziemia - duch - Reduta. Rzecz o Mieczysławie Limanowskim

Wydawnictwo: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Słowo/obraz terytoria

ISBN/ISSN: 978-83-7453-510-6
Miejsce wydania: Warszawa-Gdańsk
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 295
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

50,00 zł

więcej mniej

Mieczysław Limanowski (1876-1948) wybitny geolog, człowiek teatru, za życia wzbudzał skrajne emocje. Jedni uważali go za człowieka twórczego i inspirującego, inni za oryginała, a nawet niebezpiecznego dziwaka. Bez Limanowskiego nie byłby Reduty przyznawał to Juliusz Osterwa. Stanisław Ignacy Witkiewicz pisał w 1920 roku: ?W ostatnich czasach rozpoczęło się odrodzenie sztuki aktorskiej w Warszawie, prowadzone przez Mieczysława Limanowskiego, znanego w całej Europie geologa?. Zarazem bywał Limanowski obiektem krytyki, a nawet szyderstw najbardziej agresywna napaść wyszła spod pióra Słonimskiego. Nie doceniał go nawet własny ojciec współtwórca PPS-u Bolesław Limanowski. Barwna postać Limana, jak nazywali go przyjaciele, została po wojnie zapomniana. Teatrowi przywrócił go Zbigniew Osiński (1939-2018), w którego badaniach Limanowski zajął miejsce równie ważne, co Jerzy Grotowski czy Tadeusz Kantor. Dzięki poszukiwaniom archiwalnym i kwerendom międzywojennej prasy Osiński w kolejnych publikacjach książkowych zebrał i przypomniał rozproszoną spuściznę Limanowskiego.

Trzon niniejszego tomu stanowi Opowieść biograficzna o Limanowskim, doprowadzona do 1930 roku. I choć nie została ona ukończona z powodu śmierci badacza, to czytelnicy znajdą w niej pasjonującą relację o niezwykłym człowieku, jego czasach, ludziach, z którymi stykał się w wielu miejscach Europy: we Lwowie, gdzie się urodził i gdzie potem studiował, w Szwajcarii, gdzie uczęszczał do szkół i gdzie alpejskie wycieczki obudziły w nim zainteresowanie geologią, w Zakopanem, gdzie spędził czternaście lat i stał się częścią zakopiańskiej legendy, we Włoszech, gdzie badał wulkany, w Moskwie, dokąd zagnały go wydarzenia I wojny światowej i gdzie poznał między innymi Konstantina Stanisławskiego, w Warszawie i Wilnie, gdzie wraz z Juliuszem Osterwą założył i prowadził teatr Reduta, najważniejsze obok odkryć geologicznych dzieło życia

bonito.pl

Klienci kupili również

 • 40,00 zł
  New
  Dariusz Kosiński , Wanda Świątkowska

  Tom 1. publikacji Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku

  40,00 zł
 • 35,00 zł
 • 50,00 zł
  Juliusz Osterwa

  Staranne edytorsko, bogato ilustrowane wydanie zapisków Juliusza Osterwy z lat 1938–1939, znanych dotąd tylko nielicznym badaczom.  Ciekawy dokument nie tylko dla teatrologów, ale też dla historyków, socjologów, antropologów czy kulturoznawców, ale też dla wszystkich, którzy interesują się dwudziestoleciem międzywojennym.

  50,00 zł
 • 30,00 zł

  Tom, wydany z okazji stulecia Reduty, zawiera artykuły naukowe będące uzupełnionymi i rozwiniętymi wersjami wystąpień na konferencji „Reducie na stulecie”, która odbyła się w dniach 18—19 stycznia 2019 roku w Krakowie pod auspicjami Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i okazała się wydarzeniem wskazującym nowe obszary i nowe kierunki badawcze.

  30,00 zł