Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
Specyfika i wyjątkowość teatru na tle innych sztuk przedstawiających polega na tym, że zarówno wytwarzanie, jak i odbiór znaczeń dokonują się w tym samym czasie. Widzowie i aktorzy do ostatniej sekundy dzielą tę samą przestrzeń i czas, współuczestniczą w procesie artystycznym, wzajemnie na siebie oddziałując. Dzięki temu jedynie w teatrze odbiorcy mają szansę bezpośrednio zobaczyć proces artystyczny, w którym sami uczestniczą. Mogą poznać strategie produkcji artefaktu i poddać pod rozwagę własny w niej udział. (fragment Wstępu)
Źródło: www.akademicka.pl
Drugi tom z serii Nowe Historie podejmuje refleksję nad faktami w dyskursie historycznoteatralnym, a także w domenie samego teatru rozumianego jako sztuka i jako praktyka społeczna, bo tu właśnie pojęcie faktu wydaje się wyjątkowo złożone i otoczone dodatkowymi trudnościami.
Tytuł tomu przywołuje jedną z najbardziej wpływowych literaturoznawczych szkół krytycznych i łączy ją z polską recepcją dzieł Szekspira. Precyzyjnie oddaje w ten sposób zawartość książki, w której obok tekstu Stephena Greenblatta – „ojca i matki” nowego historycyzmu zwanego też poetyką kulturową - swoje szekspirologiczne analizy opublikowali polscy badacze.