Dejmek

Wydawnictwo: Teatr Narodowy

ISBN/ISSN: 9788361317173
Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2021
Dostępność: dostępna (wysyłka do 3 dni)

Pierwsza monografia Kazimierza Dejmka, jednego z najważniejszych powojennych ludzi polskiego teatru: aktora, reżysera, dyrektora Teatru Narodowego w latach 1962–1968, wreszcie ministra kultury w wolnej Polsce. Autorka książki, prof. Magdalena Raszewska, przedstawia niejednoznaczny i skomplikowany życiorys człowieka pokazany na tle powojennej – kulturowej, politycznej i społecznej–historii Polski.

Czytaj więcej

119,00 zł

więcej mniej

Każdy ma swojego Dejmka, bo jest ich wielu. Legendarny, charyzmatyczny przywódca młodych ludzi, którzy poszliby za nim w ogień, z którymi tworzy teatr – kolektyw. Dejmek z wypowiedzi prasowych: arogancki, przekonany o słuszności swoich wyborów, o monopolu wiedzy na temat, jaki powinien być teatr. Dejmek z opowieści aktorów, znający najtajniejsze tajniki teatru, uznający go za świętość i rzucający ciężkimi słowami, gdy ktoś tej świętości nie rozumiał, nie uszanował. Dejmek od Dziadów i Dejmek od «gestu kabotyna». Dejmek wzruszający się czystym pięknem, znakomitą rolą. Dejmek uczestnik gier politycznych i Dejmek bezradny, gdy go te gry zmiażdżą. Dejmek butny, odpychający i Dejmek płaczący na Kramie z piosenkami – wspomnieniuswojej młodości. Czy tak skomplikowanego człowieka można opisać, nie pisząc przy okazji całej historii Polski współczesnej? A choćby – historii teatru?”.

Klienci kupili również

  • 50,00 zł
    Andrzej Wirth

    Najnowsza książka Andrzeja Wirtha Byle dalej. Autobiografia mówiona i materiały, w której twórca Instytutu Teatrologii Stosowanej w Giessen sumuje swoje życiowe i artystyczne doświadczenia. Autobiografię opowiedzianą w rozmowie z Thomasem Irmerem uzupełnia wybór 16 esejów i artykułów – od Brechta do Pollescha – w zdecydowanej większości polskich...

    50,00 zł
  • 90,00 zł

    Warszawskie Spotkania Teatralne to festiwal szczególny, zasługuje więc na szczególną pamięć. Zorganizowany po raz pierwszy w 1965 roku szybko stał się bardzo ważną instytucją polskiego życia teatralnego, a z czasem zyskał własną legendę. Różne koleje losu sprawiły, że choć festiwal liczy 57 lat, miał 41 edycji. Ich historię przypomina ta wyjątkowa książka

    90,00 zł
  • 45,00 zł

    Polska awangarda teatralna 1919–1939. Antologia otrzymała wyróżnienie w Konkursie ACADEMIA 2022 dla najlepszej publikacji akademickiej i naukowej. Pierwsza całościowa propozycja ujęcia dorobku polskiej awangardy teatralnej od czasu opublikowanej w roku 1973 książki Myśl teatralna polskiej awangardy 1919–1939 opracowanej przez Stanisława Marczaka-Oborskiego.

    45,00 zł