Nowość zdjęcie Zróbcie oko. Opowieść o Krzysztofie Ptaku

Zróbcie oko. Opowieść o Krzysztofie Ptaku

Wydawnictwo: PWSFTViT w Łodzi

ISBN/ISSN: 9788365501868
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 264
Oprawa: twarda
Dostępność: dostępna (wysyłka do 3 dni)

68,00 zł

więcej mniej

Publikacja przedstawia drogę artystyczną wybitnego autora zdjęć filmowych Krzysztofa Ptaka. Zróbcie oko. Opowieść o Krzysztofie Ptaku składa się z dwóch części.

Pierwsza to filmoznawcze analizy ważniejszych filmów ze zdjęciami tego artysty. A współpracował on ze znanymi i cenionymi reżyserami, takimi jak: Andrzej Wajda, Grzegorz Królikiewicz, Bogdan Dziworski, Leszek Wosiewicz, Maciej Dejczer, Jan Jakub Kolski, Krzysztof Krauze, Wojciech Smarzowski, Piotr Sobociński jr., Piotr Trzaskalski. Na część drugą publikacji składają się wywiady przeprowadzone przez Katarzynę Taras z reżyserami, operatorami, aktorami, którzy z Krzysztofem Ptakiem współpracowali. Warsztat filmoznawczy splata się tu więc z żywymi wspomnieniami o wybitnym twórcy, a także wielogłosowym portretem intrygująco pięknego człowieka. Całość jest ujęta w bogatą szatę graficzną. Możemy tu znaleźć i kadry z filmów, jak i wiele archiwalnych zdjęć z planów filmowych.

 

Krzysztof Ptak, operator filmowy, autor zdjęć do ponad 40 filmów fabularnych (w tym wielu nagrodzonych), 34 spektakli telewizyjnych oraz 40 filmów dokumentalnych, wykładowca na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi (PWSFTviT). Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym m.in.: siedmiokrotny laureat Orłów przyznawanych przez Polską Akademię Filmową, trzykrotny Złotych Lwów Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz dwukrotny Złotej Żaby (Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych/Camerimage). W 1989 roku był nominowany do Feniksa, nagrody przyznawanej przez Europejską Akademię Filmową, w 2013 wyróżniony nagrodą Bitola „Bronze Camera 300” (MF Operatorów Filmowych „Manaki Brothers”), a w 2003 nagrodą FIPRESCI (Berlin/Międzynarodowy Festiwal Filmowy). W roku 2017 PSC (Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych) przyznało mu pośmiertnie nagrodę za całokształt twórczości.

 

Katarzyna Taras (1973), absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktor habilitowana nauk humanistycznych. Profesor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej. Historyczka i krytyczka filmowa. Zajmuje się najnowszym kinem polskim i teoretycznymi aspektami sztuki operatorskiej. Zakochana w kinie Wojciecha Jerzego Hasa. Autorka trzech książek: Witkacy i film (2005), Egoista czy „Edi”? Bohaterowie najnowszych polskich filmów – rekonesans (2007), Frustraci. Bohaterowie filmowi i literaccy wobec polskiej rzeczywistości po 1989 roku (2012).

Nieustająca inspiracja – Bliski Wschód.