Nowość zdjęcie Ucieleśniona uważność w wybranych praktykach tańca współczesnego

Ucieleśniona uważność w wybranych praktykach tańca współczesnego

Wydawnictwo: Instytut Sztuki PAN, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

ISBN/ISSN: 978-83-66519-70-1
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 215
Oprawa: miękka

Katarzyna Słoboda bada praktyki takich artystek jak Lisa Nelson, Rosalind Crisp, Maria Zimpel, Anna Nowicka i Maria Stokłosa. Ucieleśniona uważność to zwrot ku prymarnej modalności tańca jako osadzonej w ciele wielozmysłowej świadomości i obecności, pozwalający umiejscowić percepcję i recepcję tańca w ciele.

Czytaj więcej

40,00 zł

Autorkę interesuje w jaki sposób praktyki te problematyzują i pogłębiają wielozmysłowe relacje ciała, wyobraźni, percepcji i otoczenia. Kluczowe są tu narzędzia wygenerowane przez choreografię, jako główną modalność tańca współczesnego, która w relacji do improwizacji i tańczenia tworzy trajektorie komponowania elastycznych struktur działania, relacyjności, responsywności, zaangażowania i decyzyjności. Choreografia w praktykach tańca współczesnego jako metodologia wytwarzania, ale i angażowania siebie oraz widzów w afektywne relacje pozwala badaczce zadać najistotniejsze pytania o uważność, obecność, percepcję i wyobraźnię w doświadczaniu sztuki. Książka jest rezultatem badań przeprowadzonych w 2018 roku dzięki stypendium badawczemu Grażyny Kulczyk z zakresu współczesnej choreografii oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska".
Publikacja współwydana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu "Program wydawniczy 2023"; sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Klienci kupili również