Nowość zdjęcie Witkacy

Witkacy! 2/2023 (15)

Wydawnictwo: Instytut Witkacego

W 15 numerze buszują Wojciech Brewka i brewkiści. Odbyły się kolejne słupskie Strzechy oraz rajd „W jak Witkacy” połączony z wernisażem wystawy Witkacy. Furia Fotografii. Witkiewicz znów okazał się znakomitym ambasadorem kultury polskiej.

Czytaj więcej

59,00 zł

więcej mniej

Monodram Matka Jolanty Juszkiewicz i Anatoly’ego Frusina zdobył Eldon & Anne Foote Trust Grant na Sydney Fringe Festival. Elżbieta Grzyb odwiedziła ojczyznę Daniela Geroulda, biorąc udział w 9. konferencji Migrations na Central Connecticut State University w New Britain. Redakcja „Witkacego!” nawiązała kontakt z seminarzystką Geroulda, prof. Bonnie Marranką, i pozyskała jej pracę z 1974 r. o kubizmie w sztukach Witkiewicza. W zakopiańskim Teatrze S. I. Witkiewicza otwarto nową Scenę Atelier. Ogromne stężenie zakopianiny odnotowuje się w willi Oksza, gdzie Zofia Radwańska z Muzeum Tatrzańskiego wyposaża zwiedzających w specjalne fiolki, do nabierania w sali z „Witkacami” enigmatycznych oparów. Zza szpanerskich okularów odspojrzą na Was dwaj panowie W, czyli Warhol i Witkacy – spotkali się w tekście Marka Średniawy, na jedynej w swoim rodzaju przełęczy sztuki i życia.

Powstało też ukraińskie tłumaczenie Pożegnania jesieni. Jego autorka, Switłana Bresławska, zapowiedziała już wydanie kolejnych przekładów w Ukrainie – Nienasycenia i Witkacego. Drapieżnego umysłu. Stanisław Ignacy Witkiewicz stał się ponownie bohaterem książki prof. Janusza Deglera. Promocja tomu Obecność Witkacego, która odbyła się w PIW, w rocznicę śmierci artysty, 18 września 2023 r., była niewątpliwie świętem Witkiewicza. Sceną ostatnią będzie jednoaktówka Człowiek spragniony istnienia Marii La Palme Reyes, w tłumaczeniu Henryka Paprockiego. Życzymy piekielnie wciągającej lektury.