Seria komiksowych adaptacji utworów dramatycznych
Sofokles Antygona, William Shakespeare Romeo i Julia, Alfred Jarry Król Ubu czyli Polacy
Autorzy powieści graficznych: Daniel Chmielewski, Juraj Martiška, Dr Horowitz (Ciril Horjak)
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
W ramach międzynarodowego projektu Klasyka w powieści graficznej. Pilotażowy program nowej edukacji kulturalnej dla uczniów liceów oparty na powieściach graficznych, dofinansowanego ze środków programu Komisji Europejskiej „Kulturalna Europa”, trzy instytucje kultury - ze Słowenii (Słoweński Instytut Teatralny, Lublana), z Polski (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Warszawa) oraz ze Słowacji (Instytut Teatralny, Bratysława) - wybrały trzy klasyczne dramaty europejskie: Antygonę Sofoklesa, Romea i Julię Williama Szekspira oraz Króla Ubu Alfreda Jarry’ego. Do współpracy zaproszono trzech uznanych artystów rysowników: dr. Horowitza (Ciril Horjak, Słowenia), Daniela Chmielewskiego (Polska) i Juraja Martiškę (Słowacja), którzy stworzyli komiksowe „inscenizacje” tekstów dramatycznych. Powstały trzy powieści graficzne, a każda z nich jest dostępna w języku słoweńskim, polskim i słowackim.
Pomysł na tak przystępne przedstawienie treści sztuki jest znakomity.
Silvia Mária Petrovits, Art & History Magazine
AUTORZY
Daniel Chmielewski (1983), scenarzysta i rysownik komiksów (głównie dla dorosłych) i książek dla dzieci. Tworzy autobiograficzne eseje (Zapętlenie, Zostawiając powidok wibrującej czerni), komiksy naukowe (Topografia uwagi wraz z Zuzanną Kłyszejko) i dydaktyczne (Czarne fale. Jak radzić sobie z depresją. Poradnik dla młodzieży wraz z Katarzyną Szaulińską), adaptuje literaturę (krótkie komiksy Bramy raju na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego i Aptekara na podstawie rozdziału z Lubiewa Michała Witkowskiego). W 2018 roku ukazała się pełnometrażowa adaptacja powieści Olgi Tokarczuk Anna In w grobowcach świata jego autorstwa pt. Ja, Nina Szubur. Jest także autorem scenariusza Podglądu, zilustrowanego przez Marcina Podolca. Komiks ten ukazał się we Francji jako Voyeurs.
Z ilustratorem Maciejem Łazowskim przygotował książkę dla przedszkolaków Burze kuchenne i bestie bezsenne, a z malarką Magdą Rucińską książkę Miasto Złotej, która znalazła się na pokonkursowej liście bis Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY.
Rysuje storyboardy, wykonuje ilustracje prasowe (głównie do reportaży społeczno-obyczajowych) i edukacyjne dla sportowców (m. in. dla drużyny siatkarskiej Asseco Resovia, komiksy w suplemencie Narodowego Modelu Gry PZPN – Psychologia w piłce nożnej).
Od wielu lat prowadzi stałe zajęcia, cykle i pojedyncze warsztaty z narracji komiksowej dla dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie całego kraju.
Juraj Martiška (1969), słowacki artysta wizualny, zajmuje się ilustracją, projektowaniem graficznym i malarstwem. Jest ilustratorem licznych książek dla dzieci i młodzieży oraz podręczników szkolnych. W 1990 roku zaczął publikować komiksy w magazynie Ver – jego debiut zatytułowany był Ostrov Samar. Od 1992 roku opublikował wiele komiksów w magazynie Svetlo, m.in. komiksy Veľký priateľ, Starosti kráľa Michala czy Vesmírni pútnici. Współpracował również z magazynem Včielka oraz z magazynami AHA i Výskumník. Za swoje prace zdobył wiele nagród, między innymi: Najpiękniejsza Książka Słowacji, Najpiękniejsza Książka dla Dzieci oraz Nagrodę Ľudovíta Fulla za osiągnięcia w dziedzinie sztuki książkowej dla dzieci i młodzieży. Jego nazwisko zostało wpisane na prestiżową Honorową Listę IBBY w 2012 i 2020 roku.
Ciril Horjak (1975), słoweński artysta wizualny, w świecie komiksu znany również jako Dr. Horowitz. Pod koniec lat osiemdziesiątych dwukrotnie otrzymał pierwszą nagrodę na konkursie komiksu młodzieżowego w Nowym Sadzie (Serbia). Pod koniec lat 90. zaczął publikować komiksy w najpopularniejszym słoweńskim magazynie komiksowym Stripburger. W listopadzie 2003 roku wydał swój pierwszy album z komiksami, Ride. W 2011 roku otrzymał nagrodę Słoweńskiego Centrum Edukacji dla Dorosłych za swoją pracę w dziedzinie edukacji. Jest ilustratorem i karykaturzystą dla słoweńskiego czasopisma Večer, dla którego zaczął pracować w 2007 roku, od tego czasu stworzył dla niego ponad tysiąc ilustracji. W 2017 roku otrzymał również Nagrodę Dziennikarską za wybitne osiągnięcia Stowarzyszenia Dziennikarzy Słowenii za ilustracje do gazet. Zajmuje się także edukacją kulturalno-artystyczną. Bywa gościem wielu słoweńskich szkół i wydziałów, gdzie prowadzi wykłady z wiedzy na temat komiksu. Współpracuje z autystyczną młodzieżą, prowadzi przeróżne warsztaty, jest mile widzianym opowiadającym na wielu festiwalach i wydarzeniach. Jego ilustracje były publikowane w renomowanych gazetach, takich jak Politiken, The Guardian, The Chicago Tribune, Le Monde i Die Zeit.
Klasyka w powieści graficznej Seria komiksowych adaptacji utworów dramatycznychSofokles Antygona, William Shakespeare Romeo i Julia, Alfred Jarry Król Ubu czyli Polacy Autorzy powieści graficznych: Daniel Chmielewski, Juraj Martiška, Dr Horowitz (Ciril Horjak)
Klasyka w powieści graficznej Seria komiksowych adaptacji utworów dramatycznychSofokles Antygona, William Shakespeare Romeo i Julia, Alfred Jarry Król Ubu czyli Polacy Autorzy powieści graficznych: Daniel Chmielewski, Juraj Martiška, Dr Horowitz (Ciril Horjak)