Autor w swojej książce przygląda się przemianom współczesnej krytyki teatralnej, pokazując jak zmieniały się jej formy, prezentując różne platformy wypowiedzi oraz sylwetki krytyczek i krytyków.
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
Krytyka teatralna nieustannie próbuje uzasadniać sens swojego działania, stara się mieć wpływ na kształt teatru i opinie publiczności, buduje hierarchie i kreuje skandale, aktywnie towarzyszy przemianom estetycznym i instytucjonalnym. Książka Godlewskiego jest autorską próbą analizy strategii współczesnej polskiej krytyki teatralnej – z jednej strony uwikłanej w grę rozmaitych interesów, z drugiej walczącej o własną autonomię.
Antologia zawiera 41 krytycznych tekstów o teatrze napisanych w latach 1991–2021, prezentujących różnorodne style i formy pisania o teatrze – znajdą się tutaj recenzje, komentarze, polemiki, analizy i manifesty, w dodatku napisane przez autorki i autorów o wyrazistych stylach pisarskich i różnych światopoglądach.
2022 rok obfituje w ważne jubileusze: stulecie Biblioteki Śląskiej oraz kilka rocznic w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego (115 lat teatru, 100 lat sceny polskiej, 25 lat Rady Mecenasów Teatru Śląskiego, 5 lat Fundacji Teatru Śląskiego „Wyspiański” oraz 5 lat Międzynarodowego Festiwalu Open the Door).
DZIKI WSCHÓD to nieprawdopodobna, lecz do bólu prawdziwa opowieść o krzywdzie i zemście, o nienawiści i o odpuszczeniu, o woli życia i o pogoni za szczęściem; opowieść o Loli, więźniarce Auschwitz -Birkenau, która po wojnie urządziła Niemcom piekło.