Tożsamość niejednoznaczna. Historyczne, filozoficzne o literackie konteksty twórczości B. Fundoianu/Benjamine'a Fondane'a

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

ISBN/ISSN: 978-83-233-4490-2
Miejsce wydania: Kraków
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 277
Oprawa: broszura

39,90 zł

więcej mniej

„Studium Tożsamość niejednoznaczna jest pierwszym w Polsce naukowym opracowaniem twórczości literackiej i eseistycznej B. Fundoianu, rumuńskiego autora pochodzenia żydowskiego, znanego jednak częściej jako Benjamin Fondane. To próba opisania twórczości Fundoianu – poety, eseisty filozoficznego, dramaturga i krytyka literackiego – przez pryzmat dylematów tożsamościowych, które bezpośrednio bądź pośrednio wpływały na poglądy i wybory estetyczne autora. Podzielona na trzy rozdziały, odpowiadające okresom biografii twórczej Fundoianu i źródłom jego inspiracji, praca przynosi wnikliwą analizę najważniejszych aspektów ideowych i artystycznych tego pisarstwa. Świadoma faktu, że Fundoianu jest właściwie nieznany polskiemu czytelnikowi, autorka proponuje formułę wprowadzenia (prolegomena) do jego twórczości, starając się uchwycić to, co w niej najistotniejsze z punktu widzenia autorskiej refleksji filozoficznej w eseistyce oraz tematyki i stylu utworów literackich. Istotnym atutem publikacji jest imponująca bibliografia obejmująca całość dostępnej literatury krytycznej dotyczącej twórczości Fundoianu/Fondane’a, a także obszerne cytaty z eseistyki niemal nieznanego w Polsce pisarza oraz pojedyncze przekłady jego wierszy”.

Z recenzji dr. hab. Kazimierza Jurczaka

Olga Bartosiewicz (1987) – doktor literaturoznawstwa, romanistka, rumunistka, tłumaczka, wykłada w Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się literaturą rumuńską i francuską XX i XXI wieku, kulturą i historią Rumunii XX i XXI wieku oraz problematyką tożsamościową i sferą wyobrażeniową współczesnego społeczeństwa rumuńskiego. Jest opiekunką naukową czasopisma studentów UJ „Roman”. Znawczyni twórczości Fundoianu/Fondane’a, któremu poświęciła wiele artykułów naukowych oraz wystąpień na konferencjach, członkini Association Benjamin Fondane i korespondentka tegoż stowarzyszenia w Polsce. Stypendystka Instytutu Kultury Rumuńskiej (2014) oraz Instytutu Studiów Zaawansowanych New Europe College w Bukareszcie (2014–2015), beneficjentka programu rezydencji dla tłumaczy literatury rumuńskiej organizowanego przez Międzynarodowy Festiwal Literatury i Tłumaczenia FILIT w Jassach (2017). Współpracowała m.in. z „Nową Dekadą Krakowską”, „Herito” oraz „Tekstualiami”.

www.wuj.pl