Nakładem Wydawnictwa Lubelskiego AZ ukazała się książka Anny Nowak „W pogoni za Hamletem”, opisująca – w sposób literacko-gawędziarski – życie aktorów przełomu XIX i XX wieku w teatrach lubelskich.
Ten produkt nie występuje już w magazynie
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
Sposób narracji ma rodzaj anegdotycznej opowieści, bazującej na faktach zaczerpniętych z publikowanych i niepublikowanych wspomnień aktorów i dyrektorów teatrów lubelskich, lokalnej prasy oraz dokumentów życia społecznego, głównie teatraliów, w wielu przypadkach pochodzących z archiwum Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Walorem książki – obok barwnego, literackiego języka – jest bogactwo ilustracji, wzbogacających znacząco warstwę językową opowieści (zdjęcia, afisze, zaproszenia, druki ulotne, artykuły i wzmianki prasowe).
Autorką książki jest Anna Nowak, aktorka, od lat prowadząca Archiwum Artystyczne Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, autorka i redaktorka programów teatralnych oraz publikacji związanych z historią życia teatralnego w Lublinie, ukazujących się na łamach lubelskiej prasy, zawartych również w tomie Jego siła nas urzekła. Szkice i wspomnienia z dziejów lubelskiego teatru (red. Alojzy Leszek Gzella, Wydawnictwo Lubelskie, Lublin 1985), a także wydawnictw albumowych: Czterdzieści lat sceny muzycznej w Lublinie [40 lat Teatru Muzycznego w Lublinie] (Lublin 1988), Przez labirynt zwany teatr (Lublin 2006), Gazeta Teatralna. 120 lat Teatru w Lublinie 1886-2006 (Lublin 2006). Jest znakomitą popularyzatorką wiedzy o teatrze w ramach cyklicznych spotkań „Zwiedzamy teatr” organizowanych w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
Anna Nowak przedstawia – w sposób sfabularyzowany – początki życia teatralnego
w Lublinie, budowę stałego teatru miejskiego, ale także – a może przede wszystkim – wprowadza w klimat dawnego życia teatralnego. Anna Nowak zgrabnie łączy faktografię
z fabularną opowieścią, której dodają autentyczności materiały ilustracyjne. Książka jest znakomitym kompendium wiedzy zarówno dla teatrologów, jak i dla miłośników teatru, powstała z myślą o osobach interesujących się historią teatru lubelskiego, ale również dziejami teatru w ogólności. Oparta na wiadomościach zaczerpniętych z dawnej prasy lubelskiej, bogato ilustrowana materiałami archiwalnymi, napisana barwnym językiem, ma za zadanie przybliżyć czytelnikom kulisy życia teatralnego XIX i początku wieku XX, który poznajemy nie tylko faktograficznie, ale i anegdotycznie. Pojawiają się w publikacji wybitne osobistości sceny teatralnej, ale także artyści prowincjonalni. Zamiarem autorki było nakreślenie barwnego, nierzadko bardzo trudnego życia aktorów teatrów polskich na podstawie teatru lubelskiego. Ponieważ książka gromadzi fakty zaczerpnięte
z autentycznych materiałów prasowych i wspomnieniowych, wydawnictwo to – oprócz wartości literackich – spełnia ważną funkcję dokumentującą życie teatralne Lublina, pokazującą jednocześnie, jak pasjonujący i wart poznania był i wciąż jest świat teatru.
Książka ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Związku Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie.