Nowość zdjęcie Odważne życie Eve Adams w niebezpiecznych czasach

Odważne życie Eve Adams w niebezpiecznych czasach

Przekład: Agnieszka Szling

Wydawnictwo: W.A.B.

ISBN/ISSN: 978-83-8318-584-2
Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2024
Liczba stron: 384
Oprawa: twarda
Dostępność: dostępna (wysyłka do 3 dni)

59,99 zł

więcej mniej

Książka nominowana do Nagrody Literackiej Lambda 2022!

Jej nazwiskiem opatrzono ulicę Paryża w 18. Dzielnicy. Nowy Jork troszczy się o zachowanie pamięci o jej osobie. Kim była Eve Adams, kobieta uważana za ikonę LGBT?

„Odważne życie Eve Adams” to pierwsza biografia Eve Adams, urodzonej jako Chawa Złoczewer w żydowskiej rodzinie w Polsce. Adams wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w 1912 roku, gdzie przyjęła nowe nazwisko, przyjaźniła się z anarchistami, sprzedawała radykalne czasopisma i prowadziła przyjazne lesbijkom oraz gejom bary. Następnie, w 1925 roku, zaryzykowała wszystko, aby napisać i opublikować książkę zatytułowaną Lesbijska miłość. Odważny aktywizm Adams doprowadził do jej inwigilacji i aresztowania. Kobieta została skazana za publikację nieprzyzwoitej książki i próbę uprawiania seksu z policjantką, która zastawiła na nią pułapkę. Eve trafiła do więzienia, została deportowana do Europy, a na koniec zginęła z rąk nazistów w Auschwitz.

„W Polsce pozostaje niezauważona. Albo celowo przemilczano ślady tego skomplikowanego życiorysu Żydówki, anarchistki i emigrantki z Polski. Nawet dziś trudno sobie wyobrazić, że urodzona w Mławie Chawa-Eve w latach dwudziestych XX wieku prowadziła lesbijskie lokale w Chicago i Nowym Jorku. Napisała też, wydaną własnym sumptem, książkę Lesbijską miłość, za którą zresztą deportowano ją do Europy. Być może zabrzmi to radykalnie, ale nietuzinkowa biografia Adams należy do najważniejszych epizodów w queerowej historii Europy Środkowo-Wschodniej”

JOANNA OSTROWSKA

„Żyła zawsze po swojemu, poza społeczną normą, poza okrutnym prawem. Imponująca historia Eve Adams brzmi jak wymysł bujnej wyobraźni, a jednak zdarzyła się naprawdę”

GRZEGORZ PIĄTEK

„Historię Eve Adams czyta się z zapartym tchem. Trochę jakby była fikcją. A jednak się wydarzyła i to wcale nie tak dawno. Zachwyca upór głównej bohaterki, która za wszelką cenę chce być sobą i walczy o to, co dla niej ważne. Podczas lektury rodzi się pytanie: co jeszcze Eve musi przejść, by wreszcie spokojnie żyć? Niestety odpowiedź nie przynosi ukojenia. Mimo to lektura daje satysfakcję, bo od tej niezwykłej kobiety możemy wiele się nauczyć”

MIRIAM (MARIA) SYNGER