Nowość zdjęcie Chłopki. Opowieść o naszych babkach

Chłopki. Opowieść o naszych babkach

Wydawnictwo: Marginesy

ISBN/ISSN: 9788367674317
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 492
Oprawa: twarda

64,90 zł

więcej mniej

Autorka Służących do wszystkiego wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej chałupy. Podczas, gdy Maryśki i Kaśki wyruszają do miast, by usługiwać w pańskich domach, na wsiach zostają ich siostry i matki: harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Marzące o własnym łóżku, butach, szkole i o zostaniu panią. Modlące się o posag, byle „nie wyjść za dziada” i nie zostać wydane za morgi. Dzielące na czworo zapałki, by wyżywić rodzinę. Często analfabetki, bo „babom szkoły nie potrzeba”.

Nasze babki i prababki.

Joanna Kuciel-Frydryszak daje wiejskim kobietom głos, by opowiedziały o swoim życiu: codziennym znoju, lękach i marzeniach. Ta mocna, głęboko dotykająca lektura pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.

„Joanna Kuciel-Frydryszak mówi prawdę. Opisuje historię wsi biedą i głodem naszych babek i rozrywa nam serca. Wstrząsająca historia polskich kobiet. Moja babka była jedną z nich”.

– Izabela Kuna

„Ta książka powinna być lekturą obowiązkową. Nie zrozumie nikt współczesnej Polski, społecznych napięć i historii własnej rodziny bez zrozumienia tego, co Joanna Kuciel-Frydryszak opisała w Chłopkach. Tej mieszaniny krzywdy od kołyski i heroizmu aż po grób. Wstrząsający obraz nieludzkiej męki codziennego życia, poniewierki, biedy, upokorzenia naszych babek i prababek. Na zegarze historii to przecież było wczoraj, dlatego siedzi w nas tyle demonów i buntu…”

– Joanna Kos-Krauze

„Osoby, których życie stanowiło tło dla historii powszechnie uważanych za istotniejsze, wreszcie stają na pierwszym planie. Wspaniała i poruszająca książka”.

– Kacper Pobłocki, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki Chamstwo

Książka „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” – dodatkowe informacje

W książce „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanna Kuciel-Frydryszak, dziennikarka i pisarka, przedstawia czytelnikowi świat niewidzialnych kobiet. „Chłopki” to historia opowiedziana z perspektywy kobiet, które przez całe swoje życie miały niewiele do powiedzenia, bo nikt nie chciał ich słuchać. Wyjątkowa opowieść o babkach i prababkach, kobietach wychowujących się na wsi. Książka „Chłopki. Opowieść o naszych babkach ”Joanny Kuciel-Frydryszak przedstawia prawdziwy obraz codzienności kobiet w patriarchalnym społeczeństwie.