Dante

Przekład: Żaboklicki Krzysztof

Wydawnictwo: Marginesy

ISBN/ISSN: 978-83-67022-90-3
Liczba stron: 500
Oprawa: miękka
Dostępność: dostępna (wysyłka do 3 dni)

Znakomicie udokumentowana biografia najwybitniejszego włoskiego poety opublikowana w 700. rocznicę śmierci. Jedna z najważniejszych książek roku we Włoszech, sprzedana w kilkuset tysiącach egzemplarzy.

Czytaj więcej

54,90 zł

więcej mniej

Barbero kreśli wielowymiarowy portret Dantego na tle jego epoki: politycznych intryg, krwawych bitew i sporów ideologicznych. Pokazuje młodzieńcze aspiracje poety marzącego o awansie społecznym i wejściu do świata władzy. Opisuje politykę, korupcję i spiski zawiązywane w ciemnych korytarzach pałaców i zamków. Opowiada, jak poeta wygnany z Florencji odkrywa bogactwo i różnorodność czternastowiecznej Italii – handlowych metropolii i dworów rycerskich. Nad dziełem życia, "Boską komedią", Dante pracował ponad trzynaście lat. Jego wizjonerski poemat o podróży przez zaświaty na wiele stuleci ukształtował wyobrażenie ludzi o tym, co ich czeka po śmierci.

Ze względu na sławę, jaką Dante cieszył się już za życia, wiemy o nim więcej niż o jego współczesnych. Dzięki temu Barbero może portretować go nie tylko jako utalentowanego geniusza, lecz także jako zakochanego nastolatka czy wojownika z duszą na ramieniu ruszającego na bitwę. Dzięki temu tę biografię czyta się jak wciągającą powieść, a średniowiecze okazuje się epoką fascynującą i wciąż pełną tajemnic.

"Dante opisany przez Barbero staje się człowiekiem z krwi i kości, otartym z kurzu i patyny znanej nam ze szkolnych ławek."

„La Lettura”

"Biografia, którą czyta się lepiej niż niejedną powieść, pozwalająca zanurzyć się w świat epoki, a zarazem unikająca uproszczeń czy łatwych interpretacji."

„L’Avvenire”