Nowość zdjęcie Reading Film. Magnus von Horn i Kirk Kjeldsen

Reading Film. Magnus von Horn i Kirk Kjeldsen

Wydawnictwo: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

ISBN/ISSN: 978-83-65501-73-8
Miejsce wydania: Łódź
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 156
Oprawa: broszura

36,00 zł

więcej mniej

Magnus von Horn w eseju The Life of Jesus by Bruno Dumont. An Inspiration z perspektywy reżysera pisze o kontrowersyjnym filmie Bruno Dumonta  The Life of Jesus.

Kirk Kjeldsen w tekście Lost (and Found) in Translation proponuje teoretyczny model adaptacji filmowej, rozumianej jako swoiste tłumaczenie literatury na język obrazów. Jako przykłady omawia Gavagai (reż. Rob Tregenza), do którego sam napisał scenariusz oraz trzy adaptacje powieści Lema Solaris. W Gavagai Kirkowi Kjeldsenowi udało się stworzyć scenariusz w oparciu o poezję klasyka norweskiej literatury, Tarjei Vesaasa. Przetłumaczył język poezji na język ludzkich emocji, a te następnie ujął w ramy filmowej opowieści. W efekcie powstał piękny przestrzenny film o rzeczach absolutnie podstawowych: o miłości i śmierci, o nadającej sens ludzkiemu życiu bliskości i o rozstaniach. 

Magnus von Horn, szwedzki reżyser i scenarzysta jest absolwentem i wykładowcą łódzkiej Szkoły Filmowej. Pierwszym jego filmem był dokument Radek (2006) o młodym polskim kryminaliście. W 2011 r. Magnus von Horn nakręcił etiudę Bez śniegu (Utan snö), uhonorowaną Nagrodą im. Lucjana Bokińca za najlepszy film na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Pełnometrażowy dramat filmowy Von Horna z 2015 Intruz, z Ulrikiem Muntherem w roli głównej, był nominowany do Polskich Nagród Filmowych w 2016 r. w kategorii Orzeł za najlepszą reżyserię, rok wcześniej otrzymuje Złote Lwy, w kategoriach: Nagroda Polskiej Federacji DKF-ów, najlepszy reżyser oraz najlepszy scenariusz. Laureatem Paszportu „Polityki” został w 2015 r.

Kirk Kjeldsen, amerykański scenarzysta, jest absolwentem University of Southern California’s School of Cinematic Arts, finalistą wielu konkursów scenariopisarskich, współpracował z The Sundance Institute, na jego scenariuszach pracowali zarówno filmowcy Hollywood, jak i filmowcy niezależni. Jego debiutancką powieść – Tomorrow City,  „The New Jersey Star-Ledger” okrzyknęło książką 2013 roku. Aktualnie wykładowca Virginia University i łódzkiej Szkoły Filmowej.

 ksiegarnia.filmschool.lodz.pl