Głosy z szuflady

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka Kraków

ISBN/ISSN: 978-83-7638-651-5
Miejsce wydania: Kraków
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 131
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

25,00 zł

więcej mniej

Dwa scenariusze Hejduka zawarte w tej książce tylko w niewielkim stopniu oddadzą sprawiedliwość drodze twórczej ich autora. Oba powstały w pierwszych redakcjach jeszcze w latach 80., po stanie wojennym. Realizację w Teatrze 77 tekstu In memoriam wstrzymała cenzura. Napisany został on w poetyce właściwej scenariuszom teatrustudenckiego, zwanego też alternatywnym, charakteryzuje go nakładanie się obrazów, przenikanie rzeczywistości aktualnej i retrospekcji.

Oba teksty – In memoriam i Wypadek – są jak awers i rewers pewnego stanu rzeczywistości, rzeczywistości podmienionych pojęć, odzwierciedlają tak charakterystyczną dla tamtych lat atmosferę podejrzliwości, spisku. Ale także rzeczywistości, która – wbrew wszystkiemu, wbrew fałszywym Ikarom – niosła w sobie i nadzieję.

(ze Wstępu Elżbiety Morawiec)

 

Odważna wypowiedź, która nie waha się wejść w obszar moralistyki; która z nadzieją zwraca się do człowieka, apelując o jego aktywność polityczną.

(Aggeo Savioli o spektaklu Retrospektywa na La Biennale di Venezia)

 

(…) gra w transie mającym na celu historyczno-polityczną analizę jest czymś, co teatr na Zachodzie rzadko był w stanie stworzyć (…)

(Georges Schlocker o wypowiedzi Teatru 77 Koło czy tryptyk)

akademicka.pl