Świadomość lalki. Teatr form Jadwigi Mydlarskiej-Kowal

Wydawnictwo: Muzeum Śląskie w Katowicach

ISBN/ISSN: 978-83-62593-79-8
Miejsce wydania: Katowice
Rok wydania: 2016
Format: 200 x 260
Liczba stron: 120
Oprawa: broszura

25,00 zł

więcej mniej

Katalog wystawy, która powstała we współpracy Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego i Wrocławskiego Teatru Lalek. Ekspozycja stanowi zarówno podsumowanie dorobku artystycznego znakomitej, wielokrotnie nagradzanej scenografki, która blisko 20 lat współpracowała z wrocławskim WTL-em, jak i część wydarzeń mających uczcić jubileusz 70-lecia istnienia tej instytucji.

Sama ekspozycja łączy w sobie profesjonalizm, doświadczenie i ogromne zasoby wiedzy kuratorki artystycznej Sylwii Ryś z nowoczesnym, świeżym spojrzeniem młodego historyka sztuki i scenografa, Arkadiusza Ślesińskiego. Ich ogromne zaangażowanie w organizację wystawy Świadomość lalki. Teatr form Jadwigi MydlarskiejKowal to daleko więcej niż zawodowe zainteresowanieczy przedmiot naukowych studiów, to niezwykła więź emocjonalna, jak łączy ich z bohaterką ekspozycji. Mamy nadzieję, że także Państwo będą mieli okazje nie tylko obejrzeć ale i odczuć te emocje.

 

Jadwiga MydlarskaKowal (1943–2001) – ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskując w 1971 r. dyplom na Wydziale Grafiki w pracowni drzeworytu u prof. Franciszka Bunscha. Zajmowała się wieloma dziedzinami sztuki – współpracowała z Wytwórnią Filmów Fabularnych we Wrocławiu, projektowała ubrania, rysowała, tworzyła teatralne scenografie. W 1981 r. rozpoczęła się jej dwudziestoletnia współpraca z Wrocławskiem Teatrem Lalek, w którym razem z Wiesławem Hejną, reżyserem i dyrektorem teatru, stworzyła unikatową Małą Scenę dla Dorosłych, na której wystawiane były spektakle według dramatów F. Kafki, S.I. Witkiewicza, T. Różewicza, J.W. Goethego, W. Szekspira. Do tego nietypowego dla teatru lalek repertuaru powstały wybitne inscenizacje, które zostały zaprezentowane na wielu festiwalach nie tylko w Polsce, ale i za granicą, m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Finlandii, Francji, Austrii, Włoszech, Czechach i Chorwacji, a także w Santiago de Chile, w trakcie odbywającego się w 1993 r. XXVIII Światowego Festiwalu „Teatr Narodów”. [fragment tekstu]

sklep.muzeumslaskie.pl

Klienci kupili również