Prawda i inne dramaty

Wydawnictwo: ADiT - Agencja Dramatu i Teatru

ISBN/ISSN: 978-83-60699-33-1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 463
Oprawa: broszura

29,00 zł

więcej mniej

„Autor ma dobry słuch na procesy, które się wokół niego odbywają, wyczuwa, w którą stronę cywilizacja zmierza, jak prądy tych najtrudniej definiowalnych i najtrudniej wyrażalnych, ale jednak jakoś wyczuwalnych emocji i procesów społecznych się zmieniają. Po opisaniu momentu przemiany społeczno-kulturowej w Polsce lat 90., czyli przyśpieszonym dochodzeniu Polski do ponowoczesności, stawia teraz kolejny krok i pyta: jaki jest dzisiaj człowiek czasów ponowoczesnych? Czy jest to ten przepowiedziany przez Fryderyka Nietzschego „ostatni człowiek”, czyli nieubłagana konsekwencja procesów nowoczesnościowych, które Nietzsche tak wnikliwie i trafnie opisał?”

ze wstępu dr Jagody Hernik Spalińskiej

„Jarosław Jakubowski jest jednym z najciekawszych współczesnych polskich dramatopisarzy. W swoich tekstach porusza drażliwe kwestie społeczno-polityczne i religijne, przekuwając je w ważne składowe kryzysów osobowości bohaterów i przemian ich duchowości. Mimo, że wychodzi od rzeczywistych i aktualnych zdarzeń, interesuje go nie ulotne tu i teraz, lecz ontologiczna sprzeczność leżąca w istocie bytu. To właśnie, podobnie jak żywe postaci, interesujący, nowatorski język i klasyczna konstrukcja sprawia, że dramaty Jakubowskiego to nie tylko świetny materiał dla teatru, lecz także znakomita literatura, po którą warto sięgać."

Ryszard Klimczak, Dziennik Teatralny

JAROSŁAW JAKUBOWSKI
Ur. 1974 poeta, prozaik, dramatopisarz, krytyk literacki, dziennikarz. Autor kilku tomów wierszy, między innymi "Oczy pełne strachu", "Rzeka zbrodni" oraz sztuk wydanych w antologii "Generał i inne dramaty polityczne" (ADiT 2014). Jakubowski jest czterokrotnym laureatem nagrody Strzała Łuczniczki za najlepszą bydgoską książkę roku. Inscenizacja "Generała" zdobyła Grand Prix na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych Raport w Gdyni w 2011 roku. W 2012 "Wieczny kwiecień" zdobył Nagrodę Główną Konkursu Metafory Rzeczywistości w Poznaniu. Dramat "Głową w dół" miał radiową premierę na Scenie Teatralnej Trójki w 2013 roku.

Tytuły sztuk:

1. Znaki

2. Beatlesi. Zaginiona piosenka

3. Ściek

4. Człowiek, który nie umiał odejść

5. Sonia. Sztuka na aktora i dmuchaną lalę

6. Kucharz

7. Prawda

8. Licheń Story

9. Magik

10. Powrót Kobiety Psa

11. Kosmonauci

Klienci kupili również