Ten produkt nie występuje już w magazynie
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
Seria Interpretacje Dramatu (dotychczas Dramat Współczesny. Interpretacje) jest wydawana przez Księgarnię Akademicką we współpracy z Katedrą Dramatu Uniwersytetu Jagiellońskiego. W serii prezentowane są wieloaspektowe analizy dramatu współczesnego, polskiego i obcego oraz monografie o charakterze przekrojowym i komparatystycznym, a obok nich prace przedstawiające dorobek narodowych dramaturgii czy dokonania wybranych dramatopisarzy. Estetyka performatywności jest pierwszą książką profesor Eriki Fischer-Lichte, która ukazuje się w języku polskim. Autorka adaptuje pojęcie performatywności do opisu eksperymentów prowadzonych od lat siedemdziesiątych XX wieku w teatrze offowym, a potem coraz częściej na scenach mainstreamowych europejskich i amerykańskich. Fischer-Lichte bada najnowsze nurty w teatrze i sztuce, zdecydowanie wychodząc poza ograniczenia tradycyjnej semiotyki i popierając ustalenia teoretyczne przykładowymi analizami wybranych spektakli, performansów i happeningów.
Rozdział I. Dlaczego estetyka performatywności
Rozdział II. Podstawowe pojęcia
Rozdział III. Cielesna współobecność aktorów i widzów
Rozdział IV. Performatywne wytwarzanie materialności
Rozdział V. Emergencja znaczenia
Rozdział VI. Przedstawienie jako wydarzenie
Rozdział VII. Ponowne zaczarowanie świata
Bibliografia
Indeks osób
Punktem wyjścia do cyklu opowieści o teatrze Wielkiej Wojny są uwikłane w wydarzenia geopolityczne biografie intelektualistów, artystów, żołnierzy i rewolucjonistów.
Książka podsumowuje badania wykładowczyni Teatrologii Stosowanej w Giessen, artystki i kuratorki nad uwikłaniem sztuki krytycznej w neoliberalne mechanizmy rynkowe.