Nowość zdjęcie Witkacy. Kolekcja prac Stanisława Ignacego Witkiewicza w Muzeum tatrzańskim w Zakopanem

Witkacy. Kolekcja prac Stanisława Ignacego Witkiewicza w Muzeum tatrzańskim w Zakopanem

Wydawnictwo: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

ISBN/ISSN: 9788360982099
Miejsce wydania: Zakopane
Rok wydania: 2017
Format: 300 x 240
Liczba stron: 230
Oprawa: twarda

65,00 zł

więcej mniej

„WITKACY. KOLEKCJA PRAC STANISŁAWA IGNACEGO WITKIEWICZA W MUZEUM TATRZAŃSKIM W ZAKOPANEM” Anna Żakiewicz, Muzeum Tatrzańskie 2017, s. 230, format 300 x 240 mm), w twardej oprawie, ok 150 barwnych ilustracji, cena 68 zł

Albumowy katalog prezentuje trzecią co do wielkości w polskich zbiorach muzealnych kolekcję prac plastycznych tego wybitnego artysty. Liczy ona 86 dzieł, a jej trzon stanowią wizerunki namalowane w ramach Firmy Portretowej „S.I. Witkiewicz”. Ze względów merytorycznych zbiór ten jest jednak wyjątkowy – większość portretów przedstawia osoby związane z Zakopanem oraz bezpośrednio z osobą twórcy. Ponadto w kolekcji znajdują się unikatowe rysunki oraz wczesne olejne pejzaże.

Autorką katalogu jest wybitna znawczyni twórczości plastycznej Witkacego, Anna Żakiewicz. Katalog prac Witkacego zawiera także barwne całostronicowe reprodukcje wszystkich dzieł, wraz z obszerną notą katalogową obejmującą dane obiektu, a także interpretacje poszczególnych prac i informacje o osobach na nich przedstawionych. Znajdują się tam również objaśnienia skrótów i symboli umieszczonych na portretach – oznaczeń ich typów i innych adnotacji artysty. Publikację ilustrują także fotografie archiwalne, a całości dopełnia bibliografia oraz wykazy wystaw – jak na katalog naukowy przystało. Album wydany jest w formie dwujęzycznej – polskiej i angielskiej.

muzeumtatrzanskie.pl