Nowość zdjęcie Czas przełomu 1908-1928. Sztuka awangardy w Europie Środkowej/Years of Disarray...

Czas przełomu 1908-1928. Sztuka awangardy w Europie Środkowej/Years of Disarray...

Karel Srp (red.), Lenka Bydżowska (red.)

Wydawnictwo: Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków

ISBN/ISSN: 978-83-63463-85-4
Miejsce wydania: Kraków
Format: 120 x 165
Liczba stron: 216
Oprawa: broszura

22,50 zł

więcej mniej

Czas przełomu. Sztuka awangardy w Europie Środkowej 1908–1928 to przewodnik po wystawie prezentowanej w Galerii MCK od 8 marca do 9 czerwca 2019 roku. Może być również czytany jako niezależne wydawnictwo poświęcone specyfice środkowoeuropejskiej sztuki awangardowej I połowy XX wieku.
Książka podzielona została na 12 rozdziałów poświęconych m.in. środkowoeuropejskiemu kubizmowi, konstruktywizmowi i teorii unizmu, zaangażowaniu i reakcji artystów na wybuch I wojny światowej, nowoczesnej fascynacji miastem czy awangardowej typografii. Uzupełnieniem przewodnika są mapy prezentujące Europę Środkową przed i po I wojnie światowej, jak i syntetyczny kalendarium najważniejszych wydarzeń na polu awangardowej sztuki na początku XX wieku.
W przewodniku znalazły się też świetnej jakości reprodukcje obrazów prawie stu awangardowych twórców m.in. Antona Jasuscha, Bohumil Kubišty, Františka Foltýna, Františka Kupki, Gejzy Schillera, Josefa Čapka, Katarzyny Kobro, Leona Chwistka, Leopolda Gottlieba, Rafała Malczewskiego, Sándora Bortnyika, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Tadeusz Makowskiego, Teresy Żarnowerówny, Tytusa Czyżewskiego, czy Władysława Strzemińskiego.

www.azymut.pl