Didaskalia do historii. Teatr starożytnej Grecji i jego kontekst polityczny

Grzegorz Niziołek (red. naczelny)

Wydawnictwo: Universitas

ISBN/ISSN: 97883-242-3461-5
Miejsce wydania: Kraków
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 344
Oprawa: Broszura ze skrzydełkami

36,00 zł

więcej mniej

Klio, muza historii, z impetem wtargnęła na terytorium Melpomene.

                                                                                                      P.J. Rhodes

 

W starożytnej Grecji teatr był pierwszym przejawem kultury masowej. Z opiniotwórczej siły tego medium zdawali sobie sprawę zarówno archonci zezwalający na wystawienia, finansujący je choregowie, jak i sami twórcy. Komediopisarze i tragediopisarze sprawnie manipulowali historiami zaczerpniętymi z mitów, by mówić o aktualnych wydarzeniach rozgrywających się poza sceną Teatru Dionizosa. Ambitny cel, postawiony przez Autorkę, polega na odczytaniu zachowanych dramatów poprzez historyczny i polityczny kontekst ich powstania, co może radykalnie zmienić możliwości interpretacyjne, które dotychczas ograniczano do aspektów estetyczno-literackich.

 

 

„Postrzegam książkę pani Śmiechowicz jako ciekawy tekst wpisujący się w nurt badań tych, którzy nierozerwalnie łączą piątowieczną ateńską «culture» z «power»”.

Prof. dr hab. Krystyna Bartol

 

„Otrzymaliśmy szerokie i barwne wprowadzenie do greckiego dramatu. (…) Język harmonijnie łączy naukową erudycję i akademicki warsztat z żywą, wciągającą narracją. (…) Nie tylko nie posiada żadnej konkurencji w dotychczasowych publikacjach polskojęzycznych, ale może spokojnie konkurować z wszystkimi pracami badaczy swojej dziedziny”.

Dr hab. Krzysztof Bielawski

universitas.com.pl