Nie-Boska tragedia

Wydawnictwo: Norbertinum

ISBN/ISSN: 978-83-7222-618-1
Miejsce wydania: Lublin
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 183
Oprawa: broszura

Z perspektywy osób wierzących obecna sytuacja społeczno-polityczna pod wieloma względami może być odbierana jako oznaka wielkiego tryumfu szatana. Dzisiejsze czasy kumulują bowiem liczne praktyki jednoznacznie określane przez etykę chrześcijańską jako niemoralne i bezwarunkowo złe. W tym tragicznym kontekście chrześcijanie pytają: dlaczego do tego doszło? W jaki sposób szatan odniósł tak wielkie zwycięstwo? Czy Kościół definitywnie przegrał?

Niniejszy dramat jest literacką próbą udzielenia odpowiedzi na powyższe pytania. Nie jest to jednak systematyczny wykład podający wyjaśnienia w naukowy sposób. Autor odwołuje się raczej do obrazów, przez które chce wyrazić określone prawdy natury teologicznej i historycznej. Niniejszy utwór można zatem określić jako „teologię w obrazkach”, czyli wykład pewnych tez przedstawiony językiem nienaukowym. Skorzystanie z takiej formy literackiej stwarza szansę dotarcia do szerszego grona odbiorców: nie tylko do obeznanych z prawdami wiary teologów, ale także do tych, którzy nie mieli możliwości zgłębienia nie zawsze łatwych tez głoszonych przez Kościół.

Oczywiście nie jest możliwe całkowite uniknięcie, nawet w utworach poetyckich, pewnych „trudnych” sformułowań czy fraz. Autor ma jednak nadzieję, że dzięki wpleceniu ich właśnie w taką formę literacką pobudzi czytelników do refleksji i chęci sięgnięcia po naukowe opracowania.

norbertinum.pl