Teatr w budowie. Dziennik podróży/Theatre Under Construction: A Travelogue

Wydawnictwo: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"

ISBN/ISSN: 978-83-65028-22-8
Miejsce wydania: Lublin
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 397
Oprawa: twarda

Ze wstępu:

Książka to obraz okresu, obejmującego ponad czterdzieści cztery lata, widzianego z perspektywy siedmiu lat, podczas których autor zajmował się tym skrawkiem przestrzeni, a więc obraz subiektywny, na wskroś intymny.

 

Książka ta jest również prośbą spojrzenia na miejsce poprzez egzystencjalne intuicje, tak jak myśli o nim Martin Heidegger: "wydaje się, że do zamieszkiwania dochodzimy dopiero poprzez budowanie. Budowanie ma na celu zamieszkiwanie [...]. Zamieszkiwanie i budowanie znajdują się wobec siebie w stosunku celu i środka. [...] Zarazem jednak schemat celu i środka zasłania nam naprawdę istotne związki. Budowanie mianowicie jest nie tylko środkiem i drogą do zamieszkania, budowanie nie jest już w sobie samym zamieszkiwaniem". To my określamy "budowanie-zamieszkiwanie", a ono określa nas".

 

Budujemy piękne domy a one nastrajają naszą dusze. O tym właśnie mówił mistrz budowy ogrodów zen: "Woda, którą pije żmija, zamienia się w jad. Woda, którą pije krowa, zamienia się w mleko".

 

Opis:

Obok obszernej, ponad dwustustronicowej części tekstowej, znajduje się bogaty materiał ikonograficzny (fotografie, rysunki, wizualizacje).

Publikacja „Teatr w budowie. Dziennik podróży” prof. Bolesława Stelmacha  została nagrodzona w kategorii „Dokument” podczas 20. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie w ramach  „Edycji – Konkursu na książkę edytorsko doskonałą”. W uzasadnieniu wyboru możemy przeczytać: „za umiejętne dopasowanie charakteru publikacji (koncepcja graficzna i oprawa) do jej tematu - budowy gmachu”.

 teatrnn.pl

Klienci kupili również