Pierwsza dama warszawskiego baletu

Wydawnictwo: Bellona SA

ISBN/ISSN: 978-83-11-14356-2
Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 391
Oprawa: twarda

49,00 zł

więcej mniej

Chciałabym pokazać, że w takim życiu, poświęconym sztuce tańca, też można znaleźć spełnienie i radość życia. Może kogoś zainteresuje ta cząstka mojego życia, jak coś, nad czymś warto będzie się zadumać, o czym warto będzie pomyśleć. To spotkanie z Czytelnikiem może nam obydwojgu dostarczyć refleksji.
Bożena Kociołkowska

Biografia czołowej powojennej powojennej artystki baletu stanowi frapującą i pasjonującą lekturę (…). Biografie artystów baletu należą do rzadkości, tym większa zatem radość, ze pani Bożena Kociołkowska zechciała się podzielić swymi wspomnieniami z Czytelnikami. Nikt, kto weźmie tę książkę do ręki, nie będzie nią znudzony. Wręcz przeciwnie – ulegnie fascynacji światem baletu oraz bogata osobowością głównej bohaterki.
Tomasz M. Lerski

 

Bożena Kociołkowska jedna z najwybitniejszych polskich artystek baletu w latach 70. i 80. minionego wieku. Była wielokrotnie nagradzana za swoje kreacje baletowe przez publiczność i krytykę. Stworzyła niezapomniane baletowe postacie takie, jak: Odetta-Odylia, Kitri, Mirta, Panna Julia, Aegina, Fedra. Przygotowując wieczór baletów w Teatrze Wielkim w Warszawie, słynny Serge Lifar stwierdził, że Bożena Kociołkowska jest najznakomitszą tancerką w Polsce. Artystka została uhonorowana nagrodami i odznaczeniami w kraju i za granicą. Była dyrektorem baletu kilku teatrów, dyrektorem artystycznym szkół baletowych, pomysłodawczynią projektów promujących sztukę tańca w kraju i zagranicą, m.in: Festiwal Dance of the World, I Kongres Tańca w San Francisco, Spotkania Młodych Tancerzy w Europie, Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny Młodych. W ramach promocji sztuki tańca zorganizowała wiele działań, m.in.: Rzeźba w hołdzie polskim artystom baletu; Taniec w malarstwie; Zatańcz i Ty – pierwszy krok w tańcu, pierwszy krok w kulturę; Taniec w oczach dzieci. Była członkinią Międzynarodowych Warsztatów Tanecznych ITW w Bonn, przewodniczącą sekcji tańca w ZASP i sekcji choreografów w ZAiKS. Założyła Fundację Sztuki Tańca, której jest prezeską.

 www.taniecpolska.pl