"PRL. Przedstawienia" - książka i dziesięć filmów - otwiera serię nowej historii polskiego teatru: "Teatr publiczny. Przedstawienia 1765-2015". Nowej nie dlatego, że odkrywa nikomu nieznane wcześniej fakty, ale dlatego, że wybiera te nieoczywiste i zestawia je nieoczekiwanie. Podczas spotkania porozmawiamy o tym, dlaczego w filmie i historii najważniejszy jest montaż.

Książka "PRL. Przedstawienia" wydana została przez Państwowy Instytut Wydawniczy, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Instytut Sztuki PAN. To dziesięć bogato ilustrowanych esejów o sztuce teatru, środowisku teatralnym i inteligencji czterech powojennych dekad.

W pierwszej części spotkania porozmawiamy o książce, a w drugiej obejrzymy wybrane przykłady "wizualnej historii PRL", czyli zrealizowane przez Ewę Hevelke i Michała Januszańca filmy found footage, które towarzyszą każdemu z opisywanych przedstawień.

O wspomnianej technice, a także o tym, dlaczego w filmie i historii najważniejszy jest montaż, porozmawiają: Joanna Krakowska, Dorota Buchwald, Małgorzata Szpakowska, Ewa Hevelke, Michał Januszaniec, Paweł Mościcki i Kuba Mikurda.

http://www.teatrpubliczny.pl/

Nowa Biblioteka Instytutu Teatralnego